Szkółka
roślin

Róże

Róża to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin sadzonych w ogrodach. Wyhodowano wiele odmian, które zachwycają kolorami, kształtem kwiatów, pięknym zapachem, długim okresem kwitnienia.

Najczęściej w ogrodach sadzone są róże wielkokwiatowe. Ich kwiaty są duże, pełne, osadzone pojedynczo na pędzie. Wysokość krzewów waha się od 50 do ok. 100cm
Inną grupą róż, są róże rabatowe. Są krzewami niższymi o mniejszych kwiatach zebranych w kwiatostany.
Często w ogrodach spotykamy róże okrywowe, które szybko się rozrastają, pokrywają grunt kwitnącym dywanem. Są odporne na mróz, nie wymagają wiele pielęgnacji. Róże pnące sadzimy przy pergolach, altanach czy ogrodzeniach. Ponieważ nie wytwarzają organów czepnych wymagają podwiązywania do podpór. Wśród pnących róż znajdziemy odmiany o giętkich i sztywnych pędach, takie które powtarzają kwitnienie oraz kwitnące raz w sezonie.
Róże parkowe to krzewy silnie rosnące, o sztywnych, często przewieszających się pędach. Nie wymagają podpór. Są ozdobne nie tylko z kwiatów, ale również z kolorowych jadalnych owoców.
Wyjątkowo dekoracyjnie prezentują się róże pienne, czyli róże szczepione na pniu na wysokości najczęściej 90cm. Nie zajmują dużo miejsca, pod nimi można sadzić inne rośliny. Róże pienne mogą mieć koronę kulistą, parasolowatą lub długie przewieszające się pędy.

Róże powinny być sadzone na stanowiskach ciepłych, słonecznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji będziemy się cieszyć ich pięknem przez całe lato. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Rośliny zagęszczają się, mają ładny pokrój, obficie kwitną. Przycinanie przeprowadzamy wiosną. Odmiany wielkokwiatowe i rabatowe (wielokwiatowe) tniemy na wysokość 10-20cm nad ziemią. Róże z pozostałych grup tak nisko przycinamy tylko w pierwszym roku po posadzeniu. W późniejszych latach wycinamy pędy chore, przemarznięte, zbyt zagęszczające krzewy. Pamiętać należy również o usuwaniu suchych, przekwitniętych kwiatów. Zabieg ten przyspiesza powtórne kwitnienie.
Młode róże powinny być podlewane regularnie. Starsze rośliny o silnym, rozrośniętym systemie korzeniowym są bardziej odporne na krótkotrwałe okresy suszy. Najlepiej podlewać je rzadziej, ale obficie. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie nawadniania kropelkowego.

Róże nawozimy wiosną stosując nawozy przeznaczone dla tej grupy roślin np. florowit do róż, osmocote do róż.
Zaspakajają ich potrzeby pokarmowe i dobrze wpływają na obfite kwitnienie. Mogą to być nawozy mineralne płynne i posypowe, a także stosowane jednorazowo w sezonie nawozy o spowolnionym działaniu. Zasilenie krzewów powinniśmy zakończyć do końca czerwca. Róże w odpowiednim czasie zakończą wegetację, będą lepiej przygotowane do przezimowania.

Jesteś zainteresowany?

Godziny otwarcia

Styczeń - Luty

Szkółka nieczynna

Marzec - Wrzesień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Październik

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Listopad - Grudzień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 16.00
niedziele: nieczynne

Nie pracujemy w święta państwowe i kościelne.

Obsługujemy płatności kartami płatniczymi: