Zaopatrzenie ogrodnicze

Nawożenie

Rośliny w swoim naturalnym środowisku zwykle nie wymagają nawożenia. Te które przenieśliśmy z innego klimatu lub zmieniliśmy poprzez hodowlę, tak jak rośliny jednoroczne – pelargonia, surfinia, niecierpek i inne rośliny posadzone do pojemników bez posadzenia w specjalistyczne podłoża i wzbogacenia go w składniki pokarmowe nie rozwiną w pełni swych walorów dekoracyjnych. Ze względu na ochronę środowiska tradycyjne nawozy mineralne są zastępowane poprzez preparaty humusowe, granulowany obornik, nawozy otoczkowane o spowolnionym działaniu lub kompost.
Wykorzystanie substancji pokarmowych zwiększa także nawożenie wraz z nawadnianiem określane jako fertygacja co w profesjonalnych instalacjach realizuje dozownik nawozów a małym ogrodzie lub w donicach podlewamy dodając Florowit płynny uniwersalny lub inne dedykowane dla danej grupy roślin nawozy specjalistyczne. Piękne rośliny pozwolą nam wyhodować nawozy o spowolnionym działaniu pobierane stopniowo podczas wegetacji co zmniejsza ich wymywanie do głębszych warstw gleby.

Nawozy na działkę

Powstały grupy nawozów takie jak np. Florowit 100 dni, otoczkowane nawozy Osmocote, nawozy do trawników o przedłużonym działaniu, co powoduje że mamy ładny trawnik, rośnie on wolniej więc wymaga mniej koszenia.

Bardzo istotne jest dostosowanie składu chemicznego nawozów do wymagań danej grupy roślin, tak by zapewniały optymalne zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Piękny trawnik zapewni nam przy właściwym stosowaniu Florowit do trawników, Fruktowit do trawników lub długodziałające nawozy do trawników np. Sierrablen.

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki u takich grup jak rośliny rabatowe, rośliny balkonowe, krzewy liściaste czy krzewy iglaste różni się tak znacznie, że powstały Florowit do pelargonii, Florowit do surfinii czy też Florowit do iglaków. W ogrodach gdzie jest wiele grup rośli w małej ilości musimy iść na kompromis stosując nawozy uniwersalne np. Azofoska lub Florowit uniwersalny. Przygotowanie roslin do zimy zapewnią nam takie nawozy jak Florowit jesienny do trawników, czy Florowit jesienny do iglaków.

Nawożenie ogrodu w zależności od jakości gleby

Nawożenie ogrodu na glebie lekkiej prowadzimy tak aby zminimalizować wypłukiwanie nawozów, co zmniejszy zatrucie wód podziemnych. Tradycyjne nawozy mineralne stosujemy w mniejszych dawkach ale częściej. Ogród na glebie zwięzłej możemy nawozić stosując tylko nawożenie wiosenne i nawożenie jesienne. Są nawozy specjalnie przystosowane do nawożenia w różnych porach roku. Grupa nawozów Florowit ma specjalne nawozy do stosowania jesienią np. Florowit jesienny do traw, florowit jesienny do iglaków.

Nowoczesne nawozy długodziałające

Dobrym rozwiązaniem na każdej glebie są nawozy długo działające, określane jako nawozy otoczkowane lub nawozy o spowolnionym działaniu. Nawożenie trawnika poprzez zastosowanie nawozu Sierrablen lub Substral spowoduje, że będziemy mięli piękny trawnik, a zielona i wolno rosnąca murawa będzie też wymagała mniej koszenia. Należy pamiętać że nawozy długo działające stosujemy na trawniku nisko skoszonym lub po zabiegu skaryfikacji – wertykulacji przed nawadnianiem lub deszczem. Nawozy 3-miesięczne lub nawozy 5-6 miesięczne stosujemy tak aby skończyły działanie do września. Nowoczesne nawożenie nawozem o spowolnionym działaniu zmniejszy znacznie skażenie środowiska i powinno w ogólnym bilansie dać mniejsze koszty pielęgnacji. Nawożenie roślin w ogrodzie poprzez zastosowanie nawozów dedykowanych dla określonej grupy roślin: np. Osmocote do iglaków, Osmocote do róż, Substral borówka zapewni piękne rośliny przez cały rok i spowoduje, że będziemy stosować tylko nawożenie wiosenne i ewentualnie nawożenie jesienne. Wszystkie nawozy o spowolnionym działaniu typu Osmocote, Basacote, Multicote, Granucote muszą być aplikowane w otwory do gleby lub przykryte ściółką taką jak np. kora, zrębki lub trocina.

Jesteś zainteresowany?

Godziny otwarcia

Styczeń - Luty

Szkółka nieczynna

Marzec - Wrzesień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Październik

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Listopad - Grudzień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 16.00
niedziele: nieczynne

Nie pracujemy w święta państwowe i kościelne.

Obsługujemy płatności kartami płatniczymi: