Szkółka
roślin

Rośliny jednoroczne

Rośliny jednoroczne to chyba najpopularniejsza grupa roślin. Przez całe lato ozdabiają nasze balkony, tarasy, ciekawe kwiatowe kompozycje ozdobią nasz ogród. Nasiona niektórych gatunków możemy wiosną wysiać bezpośrednio do gruntu. Inne wymagają wcześniejszego wysiewu nasion w cieplejszych warunkach i wysadzenia tak przygotowanej rozsady na miejsce stałe po wiosennych przymrozkach.

Zastosowanie

Wiele gatunków możemy wykorzystać na kwiat cięty (astry, nagietki,cynie), inne nadają się do suszenia (kocanki, zatrwiany). Możemy wykorzystać ich właściwości lecznicze, uprawiamy jako zioła ( majeranek, bazylia). Szybko rosnące rośliny np. fasola ozdobna, kobea, wilce wspinają się na drabinki, stelaże tworząc kolorowe przesłony. Chętnie siejemy i sadzimy pachnące rośliny : maciejkę, petunie, heliotropy.
Sadząc w ogrodzie młode drzewa i krzewy, musimy umieszczać je w takich odległościach aby gdy będą starsze miały odpowiednią przestrzeń. Te puste miejsca, między większymi roślinami świetnie wypełnią nam niskie, kwitnące rośliny jednoroczne.
Odpowiednio dobierając rośliny pod względem siły wzrostu, koloru kwiatów, liści możemy tworzyć barwne rabaty. Kolorowe obwódki, kwitnące pasy pozwolą ożywić trawniki, brzegi ścieżek. Możemy sadzić je wokół drzewek i krzewów uprawianych w pojemnikach.

Wykorzystując bogactwo roślin jednorocznych, bardzo chętnie ozdabiamy nimi nasze miejsca odpoczynku i relaksu. Sadzimy je do wiszących doniczek, skrzynek, dekoracyjnych pojemników. Tworząc barwne kompozycje, musimy pamiętać o dobraniu roślin o podobnych wymaganiach nawożenia, podlewania, stanowisku. Większość z nich kocha słońce, ale niektóre będą lepiej czuły się w półcieniu. Na słonecznych balkonach bardzo dobrze będą się rosły pelargonie, sundaville, surfinie. Pięknie kwitną w pełnym słońcu, znoszą chwilowe przesuszenie podłoża. Na balkony, do których dociera mało słońca polecane są fuksje, begonie bulwiaste, niecierpki.

Pielęgnacja

Uprawiając rośliny w pojemnikach, trzeba zadbać o odpowiednie podłoże. Prawidłowo skomponowane nawożenie ma wpływ na obfite kwitnienie i piękne wybarwienie kwiatów. Składniki pokarmowe są szybko zużywane przez rośliny i wypłukiwane przez wodę. Wygodnym sposobem nawożenia jest zastosowanie nawozów o przedłużonym działaniu, które uwalniają się powoli w czasie wzrostu rośliny. Nawozy takie można wymieszać z podłożem tuż przed sadzeniem, lub później umieścić w donicach w formie gotowych koreczków. Popularną formą nawożenia jest podawanie nawozów w formie płynnej. W zależności od fazy rozwoju, możemy łatwo uzupełnić niezbędne składniki np. większe ilości azotu w fazie szybkiego wzrostu rośliny , a fosforu i potasu w czasie pełnego kwitnienia.

Rośliny rosnące w gruncie możemy podlewać ręcznie lub wykorzystując coraz częściej zakładane w ogrodzie, automatyczne systemy nawadniania. Rośliny rosnące w pojemnikach wymagają więcej troski. Aby zapobiec zalewaniu roślin, trzeba pamiętać o możliwości odprowadzenia nadmiaru wody, a także o wsypaniu na dno donic warstwy drenażu np.keramzytu. Niektóre rośliny balkonowe bardzo źle reagują na przesuszenie. Aby temu zapobiec do ziemi możemy dodać hydrożel, czyli substancję która magazynuje wodę w glebie i w miarę potrzeby udostępnia ją korzeniom . Jeśli mamy trudności z systematycznym podlewaniem roślin, możemy zastosować punktowe nawadnianie kropelkowe.

Jesteś zainteresowany?

Godziny otwarcia

Styczeń - Luty

Szkółka nieczynna

Marzec - Wrzesień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Październik

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Listopad - Grudzień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 16.00
niedziele: nieczynne

Nie pracujemy w święta państwowe i kościelne.

Obsługujemy płatności kartami płatniczymi: