Zaopatrzenie ogrodnicze

Folie, tkaniny, siatki

Gwałtowny rozwój przemysłu chemicznego spowodował wkroczenie tworzyw sztucznych do do wszystkich dziedzin życia. Bez wyrobów powstałych z przetwarzania ropy naftowej, węgla i innych surowców organicznych trudno sobie wyobrazić kształtowanie otoczenia domu, powstawanie ogrodu oraz rolnictwo. Produkcja roślinna i materiały dla rolnictwa są omówione w dziale materiały dla profesjonalistów.

Tworzywa sztuczne

Najłatwiej zauważyć wykonany w ogrodzie namiot lub szklarenkę, daszek z płyty poliwęglanowej, zadaszenie basenu kąpielowego, plastikową nieckę basenu. Już nieco mniej eksponuje się oczko wodne czy staw ogrodowy, gdzie najczęściej podstawowymi materiałami są folia do oczek wodnych, geotkanina lub geowłóknina, rury polietylenowe czy wykonane w dużej części z tworzyw filtry do oczek wodnych, skimery, pompy a czasami plastikowe ozdoby. Gotowa niecka oczka wodnego nie nastręcza zwykle wielu problemów, ale wykonanie stawu ogrodowego to często większe wyzwanie. Geotkaniny lub ciężkie geowłókniny zabezpieczają folie i membrany przed gryzoniami, kamieniami i ostrymi korzeniami. Folie do oczek wodnych należy dobrać stosownie do głębokości i powierzchni jaką będzie miał zbiornik wodny. Folie PE i PVC do oczek wodnych wymagają często zgrzewania lub klejenia. Elastyczna i łatwiejsza do łączenia membrana EPDM sprawia prawdopodobnie najmniej problemów, ale jest droższa.

Geowłóknina, geotkanina, folia i siatka często stanowi zabezpieczenie nawierzchni przed osiadaniem, zabezpieczenie ścian piwnic przed wodą gruntową, zabezpieczenia cieków wodnych przed erozją i rozmywaniem brzegów. Nawierzchnie i strome skarpy to miejsca gdzie stosujemy geokraty i obrzeża produkowane z tworzyw uzyskanych z recyklingu. Obrzeże eko-bord zastępuje betonowe krawężniki. Wykonane z odzyskanych tworzyw szpilki i plastikowe gwoździe mocują do podłoża agrowłókniny, agrotkaniny i eko-bordy.

Wykonane z tworzyw siatki stanowią zabezpieczenia przed zwierzętami i zjawiskami atmosferycznymi. Przed zniszczeniem plonów przez grad zabezpieczają siatki przeciwgradowe, zainstalowana pod trawnikiem siatka przeciw kretom nie pozwala na niszczenie przez krety trawnika. Siatka przeciw ptakom zabezpieczy drzewa i krzewy owocowe przed zjedzeniem owoców przez ptaki. Zamocowana na drogach przy zieleni agrotkanina zabezpiecza rośliny przed zniszczeniem przez sól a ustawione siatki przeciwśnieżne zapobiegają powstaniu zasp.

Agrowłókniny i Agrotkaniny

Folia polietylenowa na namiot to lekka i elastyczna osłona podnosząca temperaturę i stanowiąca zabezpieczenie przed zimnym wiatrem. Położona bezpośrednio na rośliny wymaga jednak odkrycia podczas intensywnej operacji słońca ze względu na przegrzewanie i poparzenie roślin. W mniejszym stopniu ta wada występuje jeśli rośliny zabezpiecza przed chłodem folia perforowana.

Położona na roślinach agrowłóknina lub siatka przeciwmrozowa multiklima nie musi być zdejmowana podczas bardzo słonecznych dni gdy w nocy występują przymrozki. Dodatkową zaletą jest przepuszczanie wody przez agrowłókniny i siatki przeciwmrozowe, z związku z tym nie trzeba ich zdejmować gdy pracuje deszczująca instalacja nawadniająca lub wystąpi intensywny opad deszczu. Do zabezpieczenia roślin na całą zimę przed mrozem zimowym absolutnie nie nadaje się żadna folia, natomiast doskonale spełniają to zadanie agrowłókniny zimowe, siatki cieniujące i dzianiny cieniujące. Agrowłókniny i agrotkaniny głuszące chwasty układane na gruncie między roślinami zabezpieczają przed przerastaniem chwastów a poza tym kora, mulcz lub kruszywo nie miesza się z glebą, dzięki czemu znacznie oszczędzamy ozdobne materiały ściółkujące. Jak widać widać ogród staje się miejscem, które plastiki mogą zdominować.

Pojemniki na rośliny, skrzynki balkonowe, doniczki, elementy instalacji nawadniającej, elementy drenaży, zielone dachy, zielone ściany, te wszystkie elementy uprawowe, ozdobne i konstrukcyjne wykonane są z tworzyw. Rozkład plastików w naturze trwa setki lat, stosujmy je więc bardzo rozważnie i tak aby można je było odzyskać i ponownie przetworzyć.

Jesteś zainteresowany?

Godziny otwarcia

Styczeń - Luty

Szkółka nieczynna

Marzec - Wrzesień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Październik

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Listopad - Grudzień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 16.00
niedziele: nieczynne

Nie pracujemy w święta państwowe i kościelne.

Obsługujemy płatności kartami płatniczymi: