Zaopatrzenie ogrodnicze

Podłoża pod trawnik

Zdrowe i piękne rośliny muszą rosnąć we właściwym dla ich systemu korzeniowego podłożu. Piękny trawnik wymaga luźnego i przepuszczalnego podłoża. Zakładanie trawnika rozpoczynamy więc od wyrównania terenu i usunięcia zdewastowanych fragmentów terenu. Jeśli gleba jest uboga to przed uprawą rozsypujemy podłoża ogrodnicze, kompost, torf lub żyzny humus i rozsiewamy nawozy przedsiewne. Po zasianiu trawy i uwałowaniu możemy cienko przysypać nasiona, stosując np. podłoże do trawników i krzewów ozdobnych lub torf ogrodniczy.

Specjalistyczne podłoża pod rośliny ogrodowe

Rośliny sadzone w ogrodzie wymagają często różnych warunków dla systemu korzeniowego. Rośliny wrzosowate, rododendrony, borówka amerykańska to rośliny kwasolubne i podczas sadzenia stosujemy pod nie torf kwaśny, podłoże do rododendronów i roślin wrzosowatych lub podłoże do borówki. Dla wysiewanej rozsady warzyw lub kwiatów najlepsze będzie podłoże do wysiewu lub podłoże warzywne. Sadzone często w ogrodzie jałowce, świerki, sosny, czy tuje będą rosły lepiej jeśli w dołek wsypiemy podłoże do iglaków. Sadzone na rabacie kwitnące rośliny jednoroczne, sadzone w pojemniki i skrzynki rośliny balkonowe, ozdobne z kwiatów byliny i inne grupy roślin, będą wdzięczne za podłoże kwiatowe. Przy większych nasadzeniach pelargonii stosujemy podłoże do pelargonii, a przy produkcji roślin podłoża specjalistyczne np. podłoże do ukorzeniania, włókno kokosowe, podłoża beztorfowe. Jeśli mamy do posadzenia różnorodne rośliny bez szczególnych wymagań co do np. kwasowości podłoża, to świetnie sprawdzi się podłoże uniwersalne. Wszędzie tam gdzie gleba jest niezbyt zasobna lub bardzo przepuszczalna rośliny będą rosły lepiej jeśli zastosujemy tzw. zaprawianie dołków w które będą posadzone. Podłoża występują w różnej wielkości opakowaniach od toreb 5-20l po worki 50-80l oraz baloty 150-250 litrów.

Materiały do ściółkowania

Zabezpieczenie gleby przed utratą wilgoci, walka z chwastami, zabezpieczenie przed przemarznięciem systemu korzeniowego zapewniają nam ściółki i mulcze. Doskonale sprawdza się w tym przypadku kora sortowana, która występuje jako kora gruba, kora średnia i kora drobna. Warstwę ściółki możemy zastosować cieńszą jeśli pod korą zostanie podłożona włóknina do ściółkowania.W sprzedaży występuje agrowłóknina czarna lub brązowa o gramaturze 50g. Można zastosować agrowłókniny cięższe lub agrotkaniny polipropylenowe czarne, brązowe lub zielone. Grubsza agrowłóknina lub agrotkanina polipropylenowa jest konieczna jeśli stosujemy kruszywa do ściółkowania.

Jeśli zależy nam aby materiały do ściółkowania miały inne walory estetyczne niż kora sosnowa to możemy zastosować barwione zrębki np. mulcz dekoracyjny kruszywa mineralne takie jak kora kamienna, grys marmurowy, kruszywo granitowe, otoczaki lub żwir. Aby przez rozsypany mulcz lub grys i żwir nie przerosły chwasty musimy zastosować najpierw cięższe agrowłókniny lub agrotkaniny do ściółkowania.

Materiały na ścieżki ogrodowe i nawierzchnie

Mineralne materiały do ściółkowania to często wspaniały budulec bez którego nie może się obejść architektura ogrodowa. Łupki żwiry, grysy, płyty kamienne to często piękne naturalistyczne tworzywo wbudowane w ścieżkę, murek oporowy, ogród na dachu, ogrodzenie ogrodu. Ścieżka żwirowa, płyty kamienne, czy płyty z ozdobnego betonu obsypane żwirem lub tłuczniem znacznie lepiej komponują się z krajobrazem i roślinami niż kostka betonowa lub płyty chodnikowe. Powstała z tych materiałów nawierzchnia przepuszcza znacznie lepiej wodę, co ma ogromne znaczenie dla środowiska.

Jesteś zainteresowany?

Godziny otwarcia

Styczeń - Luty

Szkółka nieczynna

Marzec - Wrzesień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Październik

poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne

Listopad - Grudzień

poniedziałek – sobota: 7.00 – 16.00
niedziele: nieczynne

Nie pracujemy w święta państwowe i kościelne.

Obsługujemy płatności kartami płatniczymi: