Roślin
Drzewa i krzewy liściaste
Walory dekoracyje drzew i krzewów liściastych
Drzewa i krzewy liściaste są sadzone w każdym ogrodzie. Chętnie wykorzystujemy ich dekoracyjne walory. Liście roślin ciekawe pod względem koloru, pięknie przebarwiające się jesienią, są zróżnicowane pod względem kształtu i wielkości.
Wiele roślin w okresie wegetacyjnym jest obsypana kwiatami, które mogą być drobne, duże albo też zebrane w kwiatostany. Często, tak jak u magnolii kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. Pięknie pachnące budleje zwabią do ogrodu motyle.
Wiele gatunków roślin zawiązuje kolorowe owoce, które zwykle długo utrzymują się utrzymują i wspaniale zdobią. Mogą być wykorzystywane do spożycia bezpośrednio lub przeznaczane na przetwory, zimą są częstym pokarmem dla ptaków.
Zastosowanie roślin liściastych
W mniejszych ogrodach sadzimy rośliny karłowe, wolniej rosnące. Często takie krzewy posadzone w pojemniki zdobią tarasy lub wejście do domu. W zależności od charakteru ogrodu możemy wykorzystywać rośliny o pokroju kolumnowym, ale także przewieszającym czy kulistym. Wiele roślin liściastych bardzo dobrze znosi cięcie.
Możemy je dowolnie formować i tworzyć ciekawe bryły geometryczne. Z drzew można tworzyć szpalery, które osłonią nas od wiatru. Kolorowe, o podobnej sile wzrostu krzewy mogą tworzyć swobodny lub strzyżony żywopłot, który zastąpi typowe ogrodzenie. Niskie, wolniej rosnące berberysy, tawuły można sadzić na rabatach, formować kolorowe murki.
W miejscach gdzie byłoby kłopotliwe utrzymanie trawników, wzmacniając skarpy, możemy wykorzystać krzewy o pokładających się pędach (okrywowe), które stworzą zwarty dywan. Mogą to być irgi, berberysy, trzmieliny, róże okrywowe.
Wymagania
Korzystając z bogactwa rodzajów i odmian drzew i krzewów liściastych, z łatwością poradzimy sobie z zagospodarowaniem miejsc zacienionych, wilgotnych lub suchych bardzo nasłonecznionych. Na glebach lekkich, przepuszczalnych dobrze będą rosły brzozy, karagany, żarnowce. Dla większości roślin liściastych odpowiednie będą gleby wilgotne, przepuszczalne.
Na glebach podmokłych możemy sadzić wierzby, olsze. Specyficzne warunki glebowe trzeba spełnić chcąc uprawiać rośliny wrzosowate. Ta grupa wymaga zapewnienia odpowiedniego, kwaśnego podłoża.
Ciekawą grupą roślin liściastych, są rośliny zimozielone czyli takie, których liście pozostają zimą na roślinie.
Do tej grupy roślin należą m.in. różaneczniki, azalie japońskie, bukszpany, ostrokrzewy. Wymagają one stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru lub okrytych na zimę. Zimowe, mroźne i suche wiatry, a także intensywne nagrzewanie przez słońce, mogą powodować uszkodzenia roślin.
Cięcie roślin
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym cięcie drzew i krzewów liściastych. Odpowiednio wykonane wpływa na ukształtowanie korony drzew, uformowanie krzewów zapewniając ładny pokój. Usuwamy suche, chore, połamane gałęzie. Pora cięcia krzewów zależy od terminu kwitnienia. Krzewy kwitnące wczesną wiosną, tniemy po kwitnieniu (forsycja, migdałek, żylistek). Natomiast wiosną tniemy krzewy kwitnące latem ( tawuła, budleja, pięciornik).
Drzewa i krzewy owocowe
Coraz częściej w naszych ogrodach sadzimy rośliny, które nie tylko zdobią ale także obdarzają jadalnymi owocami np. dereń jadalny, pigwowiec, świdośliwa, aronia.
Owoce z własnej działki smakują najlepiej.
Uprawa drzew i krzewów owocowych daje dużo satysfakcji i korzyści. Od wiosny do późnej jesieni mamy dostęp do świeżych, zdrowych produktów. Mamy możliwość zbierać owoce w pełni dojrzałe, prosto z drzewa, czy krzaka. Z takich własnych, pysznych owoców można zrobić smaczne, pozbawione konserwantów przetwory.
Sadząc drzewa i krzewy owocowe należy pamiętać o doborze odmian, które są plenne, odporne na choroby.
Godziny otwarcia
Styczeń - Luty
Marzec - Wrzesień
poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne
Październik
poniedziałek – sobota: 7.00 – 17.00
niedziele: nieczynne
Listopad - Grudzień
poniedziałek – sobota: 7.00 – 16.00
niedziele: nieczynne
Obsługujemy płatności kartami płatniczymi: