Piękne wyglądające trawniki są doskonałym elementem dekoracyjnym ogrodów, parków, skwerów. Dobrze zaprojektowane i pielęgnowane mogą cieszyć nas swoim pięknem przez długi czas. Podpowiemy Państwu co zrobić, aby właśnie takie były Wasze trawniki.

Od czego należy zacząć prace pielęgnacyjne naszego trawnika?
Wiosenna pielęgnację trawników, powinniśmy rozpocząć od usunięcia starej trawy, która pozostała nieskoszona przed zimą lub w wyniku trudnych warunków zimowych zamarła. Często na glebach o wysokiej zawartości substancji organicznych mróz powoduje podniesienie warstwy darni. Na takiej powierzchni należy przeprowadzić wałowanie. W momencie rozpoczęcia przez trawę wegetacji, przeprowadzamy wertykulację, polegającą na usunięciu starych resztek trawy. Urządzenie przeznaczone do tego celu, czyli wertykulator lub aerator nacina warstwę darni i usuwa nadmiar sfilcowanych części roślin, dostarczając systemowi korzeniowemu tlenu.  Jeśli występują na trawniku niewielkie nierówności, możemy przeprowadzić piaskowanie. Polega ono na rozsypywaniu cienkiej warstwy piasku na powierzchni trawnikowej, a następnie wgrabieniu jej w murawę. Na terenach trawnikowych, zniszczonych przez kretowiska lub inne uszkodzenia mechaniczne, dosiewamy trawę z jednoczesnym zasypaniem jej kompostem i piaskiem.

Czy powinniśmy nawozić trawnik?
Trawnik intensywnie zagospodarowany i intensywnie wykorzystywany powinien być nawożony. Częste koszenie sprawia, że usuwamy materię organiczną a wraz z nią związki mineralne. Trawniki ekstensywne i typu łąka kwietna, wymagają mniejszego nawożenia. Zaniedbanie nawożenia zwykle prowadzi do szybszego rozwoju chwastów różnego rodzaju. Zarówno rośliny ozdobne jak i trawniki, możemy nawozić kilkoma sposobami (nawożenie organiczne, tradycyjne nawożenie mineralne i nawozy otoczkowane). Zachęcamy swoich klientów do stosowania nawozów otoczkowanych. Co prawda są one droższe w zakupie, jednak przy racjonalnym ich użytkowaniu koszty utrzymania trawnika z ich pomocą, wcale nie są wyższe niż w przypadku nawozów tradycyjnych. Po pierwsze nawozy otoczkowane stosuje się na wiosnę i jesienią, czyli dwa razy w roku, natomiast nawozy mineralne nawet pięcio lub sześciokrotnie w sezonie. Ilość nawozów otoczkowanych jaką musimy zastosować w ciągu sezonu jest zdecydowanie mniejsza od tej podawanej w przypadku nawozów mineralnych. Wynika to z tego, że nawóz otoczkowany uwalnia się wolniej, w zależności od temperatury i wilgotności  gleby, zapewnia stały, równy poziom zaopatrzenia roślin w składniki pokarmowe. Natomiast nawozy tradycyjne, tuż po ich zastosowaniu, powodują początkowo szybki wzrost roślin, a następnie spowolnienie rozwoju w wyniku ich wyczerpania, co powoduje ich nierównomierny rozrost.

Czy nawadnianie naszego trawnika jest konieczne?
Trawy są przystosowane do regularnie występujących opadów, ponieważ posiadają płytki system korzeniowy. Podczas wysokich temperatur powietrza zasoby wodne gleby szybko wyczerpują się i wtedy wskazane jest nawadnianie trawników. Trawnik należy nawadniać takimi ilościami, które spowodują nawilżenie gleby do głębokości ok 20 cm. Nie należy nawadniać go codziennie, bo spowoduje to luksusowe zaopatrzenie w wodę i sprawi, że trawa rozwinie słaby system korzeniowy. Jego rozwój zatrzyma się na poziomie najwyżej położonych warstw gleby, gdyż nie będzie miał powodu rozwijać się dalej w poszukiwaniu wody. Skutkuje to słabszą budową murawy. Sytuacja zmienia się, gdy zakładamy nowy trawnik. Wysiewając trawę stosujemy podlewanie małymi dawkami do kilku razy dziennie. Jeśli nie możemy regularnie nawadniać trawnika, stosujemy mieszanki typu Sahara. W celu osiągnięcia optymalnego efektu estetycznego, podlewanie trawnika jest konieczne.

Co powinniśmy zrobić, gdy na trawniku pojawi się mech?
Jeśli trawnik będzie założony w cieniu lub od strony północnej lub pod konarami drzew, mech z pewnością będzie się pojawiał. Ze względu na to, że trawy wymagają dużego nasłonecznienia, w miejscach cienistych możemy posadzić rośliny okrywowe, cienioznośne lub cieniolubne np. barwinki, pachysandrę, bluszcze, hosty, hortensję pnącą. Ponadto mech może wystąpić również w miejscach gdzie gleba jest ubita i w związku z tym słabo natleniona. Należy wtedy napowietrzać trawnik za pomocą aeratora, czyli ręcznego lub mechanicznego urządzenia do przewietrzania gleby. Natomiast jeśli podłoże jest silnie zakwaszone, co również sprzyja rozrostowi mchu, należy zastosować dolomit, czyli wapno magnezowe i w ten sposób zmienić kwaśny odczyn gleby. Możemy także zwalczać mech chemiczne, stosując Mogeton.