Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Ptaki śpiewają, rzeki szumią a rośliny zazieleniają się. Cała przyroda budzi się do życia. Wraz z jej rozbudzaniem, właściciele ogrodów rozpoczynają prace porządkowe.

Od czego powinniśmy rozpocząć prace ogrodnicze na wiosnę?
W momencie rozmarznięcia gleby i stopnienia śniegu, powinniśmy zająć się pracami porządkowymi. Wygrabiamy stare liście, usuwamy pozostałości połamanych gałęzi i pozbywamy się starej, zniszczonej trawy. Następnie zdejmujemy osłony z roślin. Po ustąpieniu silnych mrozów, rozgarniamy kopczyki wokół krzewów takich jak róże, powojniki, budleje Dawida.  Możemy również rozpocząć cięcie pielęgnacyjne i formujące roślin.

Czy wszystkie krzewy i drzewa można przycinać na wiosnę?
Zdecydowanie nie wszystkie. Wczesną wiosną tniemy przede wszystkim rośliny liściaste kwitnące na pędach jednorocznych. Rośliny ozdobne kwitnące wczesną wiosną tj.: forsycja, migdałek, niektóre tawuły oraz lilaki, przycinamy dopiero po przekwitnięciu, czyli na przełomie maja i czerwca. W przypadku pozostałych roślin tniemy pędy uszkodzone, chore, nadmiernie zagęszczające lub leżące na ziemi.

 Jakie rośliny możemy posadzić w naszym ogrodzie? W jakim okresie najlepiej to zrobić?
Przed posadzeniem roślin w ogrodzie, powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Pierwszym elementem jest wielkość ogrodu. W małych ogrodach unikamy sadzenia dużych drzew i krzewów powodujących zacienienie i zrzucających duże ilości liści. Niewskazane są również rośliny ekspansywne, osiągające w krótkim czasie duże rozmiary. Jeśli chodzi o duże ogrody, tutaj mamy większą swobodę działań w doborze wielkości roślin. Ponadto powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj gleby oraz nasłonecznienie. Ważne, aby rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie miały sprzyjające warunki do rozwoju.

Analizując czas, który jest właściwy dla sadzenia roślin, należy zaznaczyć, że jest on różny dla wielu gatunków. Rośliny z gołym korzeniem sadzimy przede wszystkim wczesną wiosną i jesienią. Rośliny produkowane w doniczkach możemy sadzić przez cały rok (gdy gleba nie jest zamarznięta) niekoniecznie w okresie wegetacji. Powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich mrozoodporność. Rośliny bardziej wrażliwe na mróz najlepiej sadzić wiosną, gdyż w ten sposób upewnimy się, że nie zostaną one zniszczone na skutek niskich temperatur. Rośliny odporne na mróz, polecamy sadzić jesienią.