Od czego powinniśmy zacząć zakładanie naszego ogrodu?
Planując założenie ogrodu, powinniśmy zastanowić się, które z jego elementów są dla nas najważniejsze.Przemyślmy, jaką funkcję będzie pełnił nasz ogród, czy będzie to miejsce błogiego wypoczynku w cieniu drzew, czy aktywnego angażowania się w prace ogrodnicze. Powinniśmy przeanalizować ilość wolnego czasu jakim dysponujemy oraz ewentualne zatrudnienie wykwalifikowanej osoby do prac ogrodniczych. Kolejnym elementem naszego planu zagospodarowania są warunki glebowe i mikroklimat naszej działki. W zależności od poziomu nawilgocenia gleby oraz jej nasłonecznienia, dobieramy rośliny ozdobne. Zwykle w ogrodzie występują strefy słoneczne i cieniste, stąd warto zastanowić się nad układem kompozycyjnym roślin. Wielkość kupowanych roślin i szybkość zagospodarowania ogrodu zależy od naszych możliwości finansowych. Warto więc zaprojektować ogród i przewidzieć jego etapową realizację.

Czy każdą roślinę możemy posadzić w naszym ogrodzie?
Większość roślin ma swoiste wymagania. W sprzedaży występują rośliny, które nie są dostosowane do naszej strefy klimatycznej. One również mogą znaleźć miejsce w naszym ogrodzie, ale powinniśmy je odpowiednio pielęgnować szczególnie zimą, osłaniając przed mrozami. Pięknie w ogrodach wyglądają drzewa, jednak przed ich posadzeniem powinniśmy przeanalizować ich rozwój w latach późniejszych, aby zbytnio nie zasłaniały domu i powierzchni działki oraz działki sąsiadów. Jeśli nie lubimy grabienia liści, nie powinniśmy wybierać drzew liściastych takich jak klony czy kasztanowce, które mają obfite ulistnienie zrzucane jesienią.

Co zrobić, gdy warunki glebowe naszej działki, nie sprzyjają sadzeniu roślin ozdobnych?
Warunki glebowe możemy zmodyfikować w różny sposób, np. na jałowej glebie, dołki w których będą rośliny zaprawiamy kompostem. Możemy także rozsypać warstwę żyznej gleby lub torfu i wymieszać ją z macierzystym podłożem. Zbyt wilgotne miejsca w ogrodzie należy zdrenować lub posadzić rośliny znoszące nadmiar wilgoci, np. metasekwoje, wierzby. Na suchych stanowiskach sadzimy rośliny tolerujące przesuszenie (jałowce, sosny, rozchodniki) lub montujemy instalację nawadniającą.
Są grupy roślin, które mają specyficzne wymagania związane z odczynem gleby. Sadząc rododendrony, wrzosy, hortensje ogrodowe, borówkę amerykańską, musimy pamiętać o odpowiedniej ilości kwaśnego torfu i stosować nawozy zakwaszające podłoże.

W jaki sposób wybrać odpowiednie nawozy dla naszych roślin?
W celu zapewnienia roślinom optymalnych warunków rozwojowych, powinniśmy je nawozić. Do niedawna, głównym rodzajem nawozów, były naturalne nawozy organiczne np. rozrzucany obornik, komposty uzyskiwane z trawy, liści. W związku z tym, że są to metody dość pracochłonne, coraz częściej wykorzystuje się nawożenie chemiczne w postaci kilku rozwiązań. Pierwszym z nich jest podlewanie roślin roztworem nawozu. Kolejny sposób to nawożenie posypowe nawozami mineralnymi, a obecnie także nawozami otoczkowanymi. Granulka kompleksu nawozów otoczona jest żywicą, która powoduje powolne uwalnianie składników odżywczych, zależnie od wilgotności i temperatury gleby.  Tego typu nawożenie stosujemy przeważnie raz, dwa razy w roku. Nawóz w zasadzie nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ w okresach gdy roślina go nie pobiera, nie uwalnia się on samoistnie. Zatem są to nawozy bardziej ekologiczne, gdyż ilość wymywanych składników do wód gruntowych w tym przypadku jest znikoma. Na rynek została wprowadzona nowa grupa nawozów na trawniki (seria Landscape). Pozwalają zmniejszyć pracochłonność nawożenia i wpływają na stały, atrakcyjny wygląd naszego trawnika.