Rośliny okrywowe są grupą roślin obejmującą byliny, krzewinki liściaste i iglaste, pnącza, trawy, paprocie.

Określa się je często jako rośliny kobiercowe, dywanowe, zadarniające. Swoimi pędami,liśćmi i odrostami rozrastają się i pokrywają gęsto ziemię. Tworzą nie tylko dekoracyjny element ogrodu, ale także zapobiegają przesychaniu gleby i nadmiernemu rozwojowi chwastów. Rośliny okrywowe to rośliny trwałe, niewymagające nadmiernej pielęgnacji. Z powodzeniem mogą zastąpić trawnik w miejscach w których utrzymanie zielonej, soczystej murawy jest bardzo trudne lub niemożliwe. W miejscach zacienionych, często wilgotnych, pod koronami drzew pięknie wyglądają dywany zimozielonych liści bluszczu pospolitego, runianki japońskiej, barwinków. Zwarty kobierzec stworzą także kwitnące wiosną miodunka, pragnia syberyjska, zawilce, a także pięknie rozrastające się rośliny o barwnych liściach – hosty, żurawki, trzmieliny.

Na miejsca słoneczne polecane są kwitnące do późnej jesieni róże okrywowe, tawuły o złotych liściach, niskie czerwone i żółte berberysy, irgi, a także rozchodniki, macierzanki, dzwonki i trawy. Wiele roślin okrywowych nadaje się do obsadzania i umacniania skarp. Mogą to być róże pomarszczone, kosodrzewiny, jałowce czy bardzo ekspansywnie rozrastająca się trawa- wydmuchrzyca piaskowa. W miejscach wyeksponowanych, przy wejściach do firmy, na posesję korzystne jest sadzenie roślin okrywowych zimozielonych. W naszym klimacie bardzo dobrze sprawdzają się różne odmiany jałowców. Mogą to być niskie odmiany o złotym zabarwieniu np.jałowiec 'Golden Carpet’, srebrzysty 'Wiltoni’, zielony 'Green Carpet’ lub nieco wyższe 'Blue Carpet’, 'Mordigan Gold’, 'Expansa Variegata’.
Dopóki rośliny są młode i nie pokrywają całkowicie ziemi, przestrzenie pomiędzy nimi można zapełniać sadząc rośliny cebulowe lub kwitnące cały okres wegetacyjny jednoroczne rośliny rabatowe, bylinowe powojniki.

W porównaniu z trawnikiem umiejętnie dobrane rośliny okrywowe są mniej pracochłonne w pielęgnacji, mniej wymagające jeśli chodzi o nawożenie. Wiele z nich po rozrośnięciu się łatwiej znosi okresowe niedobory wody i pozwala zagospodarować powierzchnie na których murawa z różnych względów nie powinna być zakładana.
Kwiaty, różna barwa igieł i liści , zróżnicowany kształt i faktura roślin, czasami sezonowo zmieniająca się kolorystyka powodują, że ogród zyskuje wiele urokliwych zakątków.