Pnącza to rośliny o lekkiej, wiotkiej budowie pędów. Aby wznieść się do góry potrzebują podpór. Wspinając się po nich dostosowują się do ich kształtów.

Biorąc pod uwagę sposób wspinania, pnącza można podzielić na samoczepne- czyli mogące wspinać się po płaskich powierzchniach bez dodatkowych podpór np.winobluszcz (Partenocissus), bluszcz (Hedera), hortensja pnąca(Hydrangea petiolaris), oraz te które wymagają dodatkowych konstrukcji i wspinają się za pomocą ogonków liściowych np.powojnik(Clematis), pędów glicynia(Wisteria). Pnącza zajmują mało miejsca, a dzięki szybkiemu wzrostowi mogą tworzyć wielkie płaszczyzny zieleni. Jesienią liście winobluszczy i winorośli przebarwiają się pięknie na purpurowo pomarańczowy , a dławisza na złoty kolor. Przez lato aktinidia pstrolistna zdobi biało- różowo-zielonymi liśćmi.

W pobliżu domu czy altany możemy sadzić pnącza o pachnących kwiatach -wiciokrzew pomorski, wiciokrzew Hekrotta, pnące róże. Coraz częściej w naszych ogrodach sadzone są powojniki, miliny, glicynie, które od wiosny aż do późnej jesieni zachwycają barwnymi kwiatami. Jadalnych, słodkich owoców dostarczą kiwi i winorośl właściwa. Odpowiednio dobrane pnącza mogą maskować konstrukcje, magazyny, garaże, śmietniki, parkany. Mogą stanowić osłony zastępujące żywopłoty zabezpieczające przed kurzem, wiatrem, hałasem, słońcem. Tworzą zaciszne miejsca wypoczynku pełniąc jednocześnie funkcje dekoracyjne.

Pnącza niekoniecznie muszą być uprawiane w gruncie. Mogą być sadzone do dużych pojemników na tarasie lub balkonie. Te silnie rosnące rośliny mogą zastępować trawniki, wzmacniać skarpy. Tworzą barwne dywany i utrudniają rozwój chwastów. Twierdzenie że pnącza niekorzystnie wpływają na mury po których się wspinają jest nieprawdziwe. Jeśli tylko ściana pod nie przeznaczona nie kruszy się i ma dostateczną wytrzymałość aby utrzymać ciężar pędów i liści, pokrycie jej zieloną elewacją da pozytywne efekty. Liście pnączy stanowią osłonę przed promieniami słońca w dzień i zatrzymują ciepło nocą, zmniejszając tym samym amplitudę temperatury oddziałującą na ścianę oraz zapobiegną zawilgoceniu muru przez zacinający ulewny deszcz. W coraz gęstszej zabudowie naszych miast rośliny pnące są czasami jedyną szansą na wzbogacenie silnie zindustrializowanej przestrzeni. Jak w przypadku wszystkich roślin ich liście podnoszą wilgotność powietrza i obniżają temperaturę otoczenia oraz wydzielają tlen pobierając dwutlenek węgla poprawiając warunki życia ludzi.