Dekorujemy balkony i tarasy

Balkony i tarasy zagospodarowane roślinami, cieszą swoim pięknem przez cały rok. W dzisiejszym artykule podamy Państwu kilka wskazówek, które pomogą Wam dobrze zaprojektować przestrzeń balkonową lub tarasową.

O czym warto pomyśleć przed zagospodarowaniem przestrzeni balkonowej?

W zależności od tego, czy nasz balkon, taras jest zacieniony czy mocno nasłoneczniony, obsadzamy go różnymi roślinami. Na balkony słoneczne wybieramy rośliny lubiące słońce, znoszące nawet okresowe niedostatki wody i czujące się dobrze w lekko przesuszonym podłożu. Należą do nich pelargonie, petunie, surfinie, werbeny a także coraz częściej sadzone sandaville. Balkony od strony północnej czy wschodniej obsadzamy niecierpkami, begoniami, fuksjami i bluszczami.

Doniczki, skrzynki lub inne pojemniki muszą być dostosowane do siły wzrostu roślin. Pamiętajmy o tym, że w gdy w doniczce jest więcej podłoża, to warunki dla systemu korzeniowego są korzystniejsze. Roślina łatwiej znosi okresowe niedostatki wody i staje się bardziej odporna na zmiany pogodowe. Odpowiedni drenaż i otwory w dnie pojemnika pozwalają usunąć nadmiar wody.

Planując różne rośliny do wspólnego pojemnika łączymy je ze sobą na zasadzie podobnych wymagań.  Często popełnianym błędem jest używanie starego podłoża do nowo posadzonych roślin. Podłoże należy wymieniać po każdym sezonie, gdyż zeszłoroczne jest wyeksploatowane i nawet wzbogacanie go o nawozy nie przynosi oczekiwanych efektów.

Oprócz roślin kwitnących, na naszych balkonach możemy posadzić również rośliny zimozielone-atrakcyjne przez cały rok. Najczęściej wybieramy karłowe jałowce, sosny i świerki.

Bardzo ciekawe i praktyczne są kolorowe kompozycje ziół.

Coraz częściej balkony i tarasy usytuowane od strony wschodniej lub południowo-wschodniej są ozdabiane różnymi odmianami róż. Mogą to być róże miniaturowe, szczepione na pniu, a także gdy mamy więcej miejsca róże parkowe i pnące.

Bardzo nasłonecznione balkony i tarasy możemy zacieniować sadząc pnącza-pachnące wiciokrzewy, piękne powojniki, czy szybko rosnące winobluszcze.

Wszystkie wieloletnie rośliny rosnące w pojemnikach, musimy odpowiednio zabezpieczyć przed dużymi wahaniami temperatury występującymi w naszym klimacie. Zalecamy wykładanie odpowiednio dużych pojemników styropianem (odpornym na nasiąkanie wodą), który zapobiega letniemu przegrzewaniu roślin, a zarazem chroni przed zimowymi mrozami. Dodatkowo w okresach silnych mrozów, zabezpieczamy pojemniki i rośliny słomianymi matami, włókniną.

Czy powinniśmy stosować nawozy w pielęgnacji roślin balkonowych?

Zdecydowanie polecam nawożenie roślin balkonowych. Wzmaga to ich rozrost, kwitnienie oraz daje szansę osiągnięcia pełnego efektu estetycznego. Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach, mamy kilka metod nawożenia roślin. Zachęcam do stosowania nawozów otoczkowanych. Możemy je zastosować w dwojaki sposób. Po pierwsze poprzez wymieszanie podłoża z nawozem, jeszcze przed posadzeniem rośliny lub po posadzeniu, poprzez aplikację gotowych porcji nawozu w formie ?koreczków?. Nawozy otoczkowane zapewniają nawożenie uśrednione, nie są dostosowane do poszczególnych gatunków roślin.

Niektóre grupy roślin wymagają nawożenia dodatkowego, w związku z większym zapotrzebowaniem na potas (pelargonie), żelaza, magnezu (surfinie, petunie), a są takie które nawozimy bardzo oszczędnie (niecierpki).

Nawożenie roślin zależy także od fazy rozwojowej. W okresie wzrostu wegetatywnego jest duże zapotrzebowanie na azot, a w fazie kwitnienia na fosfor i potas. Chcąc więc zapewnić naszym kwiatom optymalne warunki, uzupełniamy nawożenie nawozami rozpuszczalnymi, stosowanymi w trakcie podlewania.

Co możemy zrobić z naszymi roślinami w czasie wyjazdu na urlop?

W sytuacji, gdy jest to wyjazd weekendowy, proponujemy zastosowanie hydrożeli. Zwiększają one pojemność wodną gleby, dzięki czemu roślina może pozostać niepodlewana przez 2-3 dni. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, które firma Eko-Styl zaczęła proponować klientom od niedawna jest automatyczny system nawadniania. System pozwala na dostosowanie określonej ilości wody w odpowiednim czasie bezpośrednio do doniczek lub pojemników.

Na pytania odpowiadali Dorota i Jerzy Kaczyńscy